prys, als deselve in deze provinciën op eenige plaetse sal mogen syn. 't Welk doende." In December 1646 werd hem opdracht verleend een carillon van 25 klokken te gieten; later kwamen er nog enige bij, zodat het Deventer carillon 32 Hemony klokken bezat, daarenboven nog 5 andere, in totaal dus 37. Bij de beschieting op de bevrijdingsdag van Deven ter 10 April 1945 werd helaas één Hemonyklok be schadigd en één vernield. Daar het carillon evenwel toch nodig verbeterd moest worden, wil men thans de gelegenheid aangrijpen om tot een zeer gewenste uitbreiding en verbetering te komen. Indien deze plannen slagen, zal het Deventer carillon 47 klokken tellen en na 's-Hertogenbosch,met 52 klokken, het grootste van Nederland zijn. Tevens heeft de stad het oudste Hemony carillon van ons land, omdat het Zutphense, dat ouder was, in 1920 bij de brand van de Wijnhuistoren is verloren gegaan. Ook de opstelling der klokken zal gewijzigd worden, waardoor het carillon aan klank zal winnen. Een drietal luidklokken zal niet alleen in het klokkespel kunnen meespelen, maar ook in afzonderlijk driegelui zich doen horen, terwijl eveneens andere Deventer klokken daarop afgestemd zullen worden, zodat bij plechtige en fees telijke gelegenheden, een harmonisch zevengelui over de stad zal klinken. Niet als in het lied van Klokke Roeland zal het hier voor de grote toren zijn: „somber en groots, steeds stom en doods", maar zijn welluidende en levende stemmen zullen blijheid brengen op de marktdagen, verhoogde vreugde bij feestelijke gelegen heden en zij zullen weerklank vinden bij hare zusteren, die ook hun klokkeklanken, als vogels, uit hun galm gaten zullen doen vliegen. Daar is dan eerst de Bergkerk, waarvan helaas een der 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 33