De even ingewikkelde als interessante bouwgeschiedenis van deze kerk, is na te gaan op een aldaar hangende plattegrond door de heer A. G. Beltman, die de ver schillende phasen duidelijk aangeeft. Zo was dan gaandeweg het machtig bouwwerk verrezen, dat wij nu nog kennen en waaraan in de twintigste eeuw veel kostbare, maar welbestede zorg is gewijd. De kerk toch is in de jaren 19051923 uitwendig geheel ge restaureerd, waarmee een bedrag van ruim f. 150.000 gemoeid was, bijeengebracht door rijk, gemeente en particulieren. Aan de inwendige restauratie, aangevan gen in 1926, en nog niet voltooid, is tot dusverre een bedrag van f 52.000 besteed, geheel bijeengebracht door giften en legaten, afb. 4. Het resultaat daarvan kan nu al weinig minder dan indrukwekkend genoemd worden en zal dat zeker zijn, als eenmaal het gehele werk voltooid zal wezen. Houten schotten en banken werden verwijderd en door stoelen vervangen, waardoor de ruimtewerking werd hersteld. Koor, oostelijk dwarsschip en raadskapel werden reeds van hun witte pleisterlaag ontdaan en vormen nu een symphonie van gedempte tonen: warm rode baksteen, zachtgrijze tufsteen, hier en daar verlevendigd door muurschilderingen, die een afzonderlijke bespreking zeker waard zijn. Op de gewelven in de kooromgang prijken fraaie, in zachte tinten geschilderde bloemmotieven, maar tussen die ranken, bloemen en festoenen, treffen we ook enkele zogenaamde dróleries, guitigheden aan, die wij, twin tigste eeuwse mensen, in een kerk eigenlijk niet ver wachten, maar die er, in de latere middeleeuwen veel vuldig werden aangebracht, afb. 5. Zo zijn hier vruchtenplukkende en etende apen en de afbeelding van een jong meisje, dat een oude man met 25

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 25