terug te vinden is in het vogeleilandje van het oude Plantsoen. Ook de bastionvorm, met uitstekende punt, is aan de Singel nog te zien. Deze nieuwe toestand is afgebeeld op de decoratieve plattegrond uit 1649 in Blaeu's prachtige stede-atlas, mooi gedrukt, vaak uit de hand gekleurd, met aardige toepasselijke vignetten. Voor Deventer zien we enige welgedane engeltjes zich aan Deventerkoek tegoed doen, terwijl een rol stokvis, het beroemde artikel uit de mid deleeuwen, evenmin ontbreekt. Bij een vergelijking tussen de plattegronden van Braun en Hogenberg met die van Blaeu, springen terstond enige grote verschillen in het oog. Behalve de toegevoegde nieuwe vestingwerken ligt bij Blaeu de schipbrug voor de stad, op welke plaats ze in 1599 gekomen is. Aanvankelijk was de brug iets meer stroomafwaarts gelegen, ter hoogte van de tegenwoor dige Graaf van Burenstraat, waar ze in 1483, eerst als paalbrug, was gebouwd. Dan heeft de eenvoudige torenbedekking in 1613 plaats moeten maken voor de lantaarn van Hendrick de Key- ser, in verband met de aanschaffing van een carillon in dat jaar; en tenslotte is er de Noordenbergtoren, ge bouwd in 1487, afgebeeld zonder de spits, die we er in 1578 bij het beleg van Rennenberg hebben zien afschie ten en die nooit meer hersteld is; het overblijfsel van de toren werd in 1778 gesloopt. Ook op het prachtige, meer dan 2 M. lange stadsgezicht van Claes Jansz. Visscher, in 1615 uitgegeven, vinden we, na vergelijking met de houtsnede van 1550, deze markante verschillen duidelijk aan de dag treden. Voor meer dan twee en een halve eeuw was ook nu weer de vorm en de grootte der stad bepaald, want eerst na de wet van 18 April 1874 toen Deventer als vestingstad 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 17