tecture militaire moderne ou Fortification, uit het Jaar 1648." Maar de techniek stond ook in die dagen niet stil, het oorlogstuig werd steeds zwaarder en letterlijk en figuurlijk doeltreffender. Toen dan ook Maurits in het jaar 1591 de stad aan de Spaanse macht wilde onttrekken, hadden zijn aanvallen al spoedig succes. Het reiseboeck der Stadt Deventer geeft daarover het volgende relaas: „Den 30en May anno 1591 heeft die hoichgeboorne Furst ende Heere, Heere Maurits, geboren Prince tot Orangien, Grave tot Nassau ende Stadtholder deser Landtschap van Overijssel, die stadt van Deventer met acht en twintich groeve stucken ofte murenbreeckers continuelicken, sonder opholden, twintich uuren lanck, doen beschieten, ende eene bressche gemaekt hebbende, den vijandt gedrongen die stadt te veriaeten, ende des anderen dages, wesende den lesten May, daaruit te trecken. Godt Almachtich zij geloevet ende gedanckt, ende geve zijn Excel lange in die victorie, tot verlossinge van die arme bedruckte ondersaeten, te continueeren." Maurits besloot de verouderde vestingwerken te moder niseren en liet daartoe door de bekwame vestingbouw kundige Adriaan Anthoniszoon van Alkmaar, een plan ontwerpen, dat gedurende de jare 15971621 werd uitgevoerd, afb. 3. Na voltooiing daarvan was de stad verrijkt met zeven nieuwe bolwerken, onderling nog verbonden door hoge aarden wallen, waaromheen een brede gracht gegraven was, die in de tegenwoordige Singelgracht, Handelskade en Bergsingelgracht nog grotendeels aanwezig is. Aan de buitenzijde van de gracht was een tegenschoeisel (contrescharp) aangebracht, terwijl in de gracht, tussen de bastions, nog vijf ravelijnen lagen, één waarvan nog 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 16