Een zeer curieuse en unieke plattegrond van de stad geeft het schilderij dat zich zelf aandient als „Waeraff- tighe afconterfeitinge der loeflike Keyser Vrije Anze- stadt Deventer, in wat ghestalt dat het is Belegert ende Beschoten Ao 1578". Het schilderstuk hangt op het museum „De Waag" en geeft de stad met haar straten en pleinen zeer duidelijk weer, terwijl de uiterst primitieve uitbeelding van het bezige krijgsbedrijf rondom de stad, waar b.v. de spits van de Noordenbergtoren juist bezig is naar heneden te tuimelen, terwijl elders in de groene weiden, omdat het leven, zelfs in oorlogstijd, zijn gang gaat en alles zijn bestemde tijd moet hebben, een belegeraar zijn gevoeg zit te doen, het geheel op merkwaardige wijze verleven digt. Dit schilderij zal in zijn tijd buiten de stad, naar redelijker wijze is aan te nemen, niet bekend zijn geweest en de plattegrond van Braun en Hogenberg, voorko mende in het anno 1581 verschenen derde deel van hun atlas, gaat dan ook kennelijk en geheel op de plattegrond van Jacob van Deventer terug, die nu vergroot wordt weergegeven, waardoor alles veel duidelijker voorkomt, maar ook enkele door deze gemaakte fouten meer in het oog springen, afb. 2. We zien hierop dus de stad in haar middeleeuwse ge daante en ommuring, die menige aanval had opgevan gen, menige belegering had doorstaan. Sinds die tijd was er slechts een tweetal versterkingen bijgekomen, en wel het rondeel de Keizer in 1542 en volgende jaren, waar de tegenwoordige Keizerstraat haar naam aan ontleent, en het Bastion Graaf van Buren in 1558, aangelegd ter bescherming van de IJsselbrug, ter hoogte van de hedendaagse, daarnaar ook genoemde Graaf van Burenstraat, beide duidelijk te zien op een kaart in het werk van Matthias Dogen, getiteld: „Archi- Deventer 2. 17

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 15