ze nu enige eeuwen lang zou behouden. Daardoor geven afbeeldingen uit de zestiende eeuw, dus uit wat later tijd, toch, in grote trekken en hoofdzaken, een juiste indruk, hoe het er een paar eeuwen vroeger uitzag. Het oudst bekende stadsgezichtje van Deventer is afge beeld op een kaart, gedrukt bij grensgeschillen tussen Gelderland en Overijssel, anno 1546 en geeft, hoe klein het ook is, toch een indruk van zijn voorkomen en voor naamste gebouwen. Maar eerst op de „Warafftige affconterfeytinge der heerlicke Keyser Vrie Anse Stadt Davontur" een hout snede van omstreeks het jaar 1550, waarvan het museum „De Waag" het enig bekende exemplaar bezit, zien we de stad in volle glorie aan de rivier liggen, zorgvuldig afgetekend met al haar muren, vestingtorens en poorten, haar kerken en kloosters, haar gebouwen en huizen. En ook de eerste plattegrond toont ons Deventer in de vorm, die het reeds in de middeleeuwen gehad moet hebben. Deze plattegrond is van de vermaarde carto graaf en stadgenoot Jacob van Deventer, die, in opdracht van Philips II een atlas maakte met meer dan 200 plattegronden van Noord- en Zuidnederlandse steden. Aangezien deze kaart, die voor de stad Deventer op omstreeks het jaar 1556 is te dateren, voor strategi sche doeleinden was gemaakt, is er een vrij groot stuk van de naaste omgeving op weergegeven en komen de huizen en gebouwen der stad er slechts klein op voor. Toch is een en ander er vrij goed op te onderscheiden, en ook als geheel levert de kaart een aantrekkelijke aan blik met de rode huisjes, en blauwe daken van het lilliputterig getekende stadje, gelegen in het groen en grijs der omliggende landouwen en het blauw der wateren en rivieren. 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 14