nog een tweede, evenwijdig daaraan, werd gebouwd. Moet men zich de eerste begrenzing van de oorspronke lijke Frankische kern waarschijnlijk denken langs de Graven, Engestraat, Broederenstraat met een verleng stuk, uitkomende in de Penninckshoek en de Brink, verder de Brink en de Polstraat, nu werd de omtrek van de stad gevormd, westwaarts door de IJssel, dan langs de tegenwoordige Lindenstraat, Molenstraat, Smedenstraat, Korte Bisschop straat, Walstraat over de Berg langs de vroegere Oude Haven nu Emmaplein en Bokkingshang weer aansluitend aan de IJssel. Aan de landzijde was vóór de ringmuur, die versterkt was met halfronde vestingtorens en voorzien van poor ten, nog een gracht. Nu nog kan men, bij naarstig speuren, hier en daar een overblijfsel van een en ander vinden. Een fraaie vijf tiende eeuwse vestingtoren in de straat Achter de Muren bij de Vispoort; een verminkte soortgenoot aan de Welle tegenover de voormalige Schipbrug; een verbrok kelde aan het Emmaplein. Gedeelten stadsmuur zijn er ook aan het Emmaplein te voorschijn gekomen en in het Wederopbouwplan opge nomen om in de oude toestand hersteld te worden, waardoor men daar ter plaatse een karakteristiek en fraai gezicht op dat oude stadsdeel zal krijgen: eerst een groot stuk middeleeuwse stadsmuur met vesting toren; daarboven de oude gevels van Rijkmanstraat en Bergschild, dat alles bekroond door de hooggelegen Bergkerk met haar twee slanke torens. Ook in de Smedenstraat is, in een gangetje bij no. 93 nog een spitsboog van de vroegere stadsmuur te ontdek ken en de laagte achter de huizen van de Walstraat doet daar nog de plaats der oudste stadsgracht onderkennen. Zo had de stad dan de vorm en grootte gekregen, die 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 13