HOOFDSTUK II Historische groei uit de plattegronden. \\7 il men de geschiedenis van een stad, maar vooral haar groei en ontwikkeling, overzien in minder uren dan eeuwen, waarin zich dit proces voltrok, dan doet men goed enkele plattegronden naast elkaar voor zich te nemen, zich te bezinnen op de stadshistorie, in dit geval van Deventer. Onwillekeurig droomt men dan weg uit het heden, het grijze verleden doemt op, eerst nevelig: een brede rivier, wat Saksische hoeven, een oeroude maalheuvel, waar de Saksers hun go-vergade ringen houden. Dan, wat scherper, tekent zich af een houten kerkje met wat gebouwen en woni ogen er omheen geschaard, achter een veilige omwalling. Daarbuiten een langgerekte han delsnederzetting langs de Haven en langs de IJssel. Daarop: rook en vlammen, waarin kerkje en nederzet ting zijn geduld en opgaan, telkens weer herbouwd en weer verbrand en weer herbouwd, degelijker, sterker. Duidelijker wordt nu het beelddrie afzonderlijke delen zijn te onderkennen; de oudste, Frankische kern met de Grote Kerk, de Bisschopshof, de Proostdij, het Papen klooster. Het Saksische gedeelte op en om de Berg, met de Brink als een soort Niemandsland tussen de Fran kische en Saksische delen, en dan de handelsnederzet ting langs het water. Dan groeien deze gedeelten tezamen tot één geheel, toen, tegen het midd ender veertiende eeuw, Deventer, dat omstreeks het jaar 1200 stad geworden zal zijn, omgeven was door een ringmuur, waarvóór later 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 12