HOOFDSTUK X. Slot. Men kan stedeling, of, om concreter te zijn, Deventer- naar zijn, par droit de naissance of par droit de conquête. Als geboren en getogen stadgenoot, van ouder tot ouder, zijn het meest gevoelsargumenten, die ons aan onze woonplaats binden: jeugdjaren laten onuit wisbare herinneringen achter. Het vroeg-invallende duister van een herfstdag, na vieren uitzwermend met schoolmakkers door de oude straten en geheimzinnige stegen, voorzichtig, steeds op zijn hoede om niet door de tegenpartij gevangen te worden tijdens het spel: verlos door de hele stad. Een zonovergoten plein met zware kastanjebomen en dichte mensenmenigte, geschitter van uniformen en uitrustingsstukken, geschetter van trompetten en mu ziek, wuivende pluimen, marcherende infanterie, galop perende cavalerie, een symphonie van rood en wit en blauw en oranje: parade op de Brink! Modderige straten, natte sneeuw, feestelijk verlichte winkels waar donkere chocolade en rose borstplaat zich verleidelijk aftekenen op de helderwitte servetten der Sinterklaastafels: Kiekaovendje! Ontluikend pril groen van lindebomen langs de rivier, ontluikend leven in jonge harten, dromend langs de waterkant. De rivier, „wat heeft dat woord een zwier" om met de dichteres Ida Gerhardt te spreken, het water niet alleen om er in te zwemmen op hete zomerdagen, er op te roeien langs de groene uiterwaarden, met het roodbont IJsselvee onder blauwe lucht met witte wol ken, maar ook om op dagen als de wind blaast en bol- 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 122