voorbij zagen gaan door de smalle Lange Bisschopstraat de Spaanse soldeniers, daarna, in 1578 de zegevierende Staatsen onder Rennenberg, in 1587 de door verraad teruggekomen Spaanse vendelen, in 1591 Maurits, die de stad voorgoed aan Staatse zijde bracht; de Munster- sen en Keulsen als overweldigers; de Pruisen in 1787, de Fransen in 1795, de Kozakken in 1814; dat ze heb ben neergeblikt op een Gerard Terborch en een Descar- tes, een Jacobus Revius en een Rutger Jan Schimmel- penninck, op zoveel leven en bedrijf, strijd en nood aan hun voeten dan waait er als het ware op die hoek een aantal bladen van Deventer's historieboek voor ons open, hoewel de gevel verder niets merkwaardigs biedt. Wel is dat nog enigermate het geval met de gevel van het pand no 40, daar schuin tegenover, op de hoek van de Lange Bisschopstraat en Grote Overstraat. Hierin zijn, boven een nieuwe winkelpui, nog vroeg zestiende eeuwse fragmenten te zien met drie ontlastingsbogen. Iets verder, op no 56 ziet men, als men het winkelpor taal ingaat, een renaissancepoortje met eenvoudig, doch sierlijk beeldhouwwerk. Daar recht tegenover nu de Broederenstraat ingaande en die ten einde lopend, hebben we rechts, na de Broe derenkerk, het straatje Achter de Broeren. Daar bevindt zich op no 31 het reeds genoemde poortje van het Meyershof, terwijl we zeker niet onopmerkzaam voorbij moeten gaan aan een alleraardigst engelenkopje van omstreeks het jaar 1600 boven een ingang naast no 15. In de Engestraat vinden we rechts op no 17 een poortje dat echter vergroot, vernieuwd en geheel bedorven is, alleen het aangebrachte beeldhouwwerk en het jaartal 1670 zijn oud. Van de Stromarkt, waar rechts een van de weinige overgebleven uithangtekens in de vorm van een grote Deventer 7. 97

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 119