bereikt en vatten ook beiden tegelijkertijd, liefde op voor dezelfde jonkman, natuurlijk even edelaardig als schoon, koen van zin en kloek van leden. Deze vonkte ook zijnerzijds van edele minne voor één der beide zusteren. Maar bij al zijn overige deugden was hij helaas niet in het bezit van een tweelingbroeder, die zich over de andere zuster zou kunnen ontfermen en zo weifelde het hart der uitverkoren jonkvrouw tussen haar geliefde zuster en haar beminde geliefde. Lang aarzelde zij, doch ten slotte liet zij zich overreden en volgde de jonkman om nimmer weer te keren. De achtergebleven zuster, zoals in dergelijke verhalen gebruikelijk is, kwijnde weg en stelde op haar sterfbed heel haar vermogen beschik baar om aan de Bergkerk twee torens te doen bouwen, als een zusterpaar, dat elkaar nimmer zou verlaten. En, daar zij beiden in lengte iets verschild hebben, moest de ene toren iets langer worden dan de andere. Hetwelk, volgens de overlevering dan ook geschiedde en nog heden ten dage te zien is. Het is alleen maar jammer dat dit aandoenlijk verhaal zijn grond verliest door het feit, dat het verschil in lengte slechts op gezichtsbedrog blijkt te berusten en dat de beide torens in werkelijkheid even hoog zijn. Na deze desillusie verwerkt te hebben de Berg afgaande, naar de Walstraat, zien we rechts, een eindweegs de Kazernestraat in, bij de brug de plaats, waar eertijds de buitenste Bergpoort heeft gestaan, gebouwd in 1619 als onderdeel van de nieuwe verdedigingswerken, en versierd met beeldhouwwerk van Hendrick de Keyser. Dat we dit van hier niet kunnen bewonderen, kan be zwaarlijk kortzichtig genoemd worden, want heel tot Amsterdam zouden onze blikken moeten reiken, waar in de tuin van het Rijksmuseum, het front der voor malige Deventer Bergpoort opgesteld is, ruggelings 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 112