Reviu9, predikant-dichter-geschiedsehrijver staat en werkt hier tal van jaren. Ook de schilderkunst, Holland's glorie in de Gouden Eeuw, doet hier naar vermogen mee. Er bestaan schil derijen van Ruysdaal en Hobbema, gecomponeerd naar motieven in en buiten Deventer. Pieter van Anraadt, een „braven pourtret en gezelschapsschilder"Hendrik ter Brugghen en vooral Gerard Terborch doen Deven- ter's naam met ere noemen, zoals een Jan Pietersz. Sweelinck, een Jan Adamsz. Reincken dat op muziek gebied doen. En omtrent de wisseling van zeventiende en achttiende eeuw woont er in een statige woning op het Grote Kerkhof Gijsbert Cuper, een naam die thans vrijwel niemand wat zegt, maar toen bekend, ver over de landsgrenzen. Met talloze geleerden en vele vorste lijke personen uit geheel Europa staat hij in briefwisse ling over de meest uiteenlopende wetenschappelijke onderwerpen. Doch langzaamaan verebt het leven in het achttiende eeuwse Deventer: geen schokkende gebeurtenissen meer, geen mannen meer van groot formaat. Toch staat daar nog, tegen het einde van deze eeuw, de stille figuur van de geleerde Mennist Simon de Vries. In zijn woning aan de Polstraat 5, in zijn, van klassieke en moderne werken rijk voorziene, studeerkamer, vormt hij het middelpunt van een groepje jonge intellectuelen, waarvan er vele in de bewogen overgangstijd na 1795 een rol gespeeld hebben op politiek gebied; Rutger Jan Schimmelpenninck is één van hen. Als tegenhanger kan gelden Hendrik Lindeman, een ondernemende en daad krachtige figuur, grondlegger van enige thans nog bestaande of eerst kort geleden verdwenen grote industrieën. Ook in de negentiende eeuw kan Deventer bogen op 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 10