zal verrijzen aan het aardige middeleeuwse pleintje met zijn pomp, welke naar de overlevering wil, het beste drinkwater van de stad oplevert. Daar is ook een poortje met zandstenen omlijsting, twee rosetten en een masker, dat toegang geeft tot de histori sche zogenaamde „Achterzaal van de 12 Apostelen". Hier beraadslaagde de Deventer Magistraat in 1672, omdat het stadhuis te hevig onder het vuur lag van „Bommenberend", de krijgszuchtige Munsterse bisschop Bernard van Galen, over de overgave van de stad in dit rampjaar aan de Munstersen en de Keulsen. Hier ook was een brandpunt van ondergronds verzet in de jaren 1943 en 1944. Maar ook als bouwwerk is het een merk waardig monument, dat herstel en restauratie ten volle waard zou zijn 1Het vertoont aan de voorzijde een helaas afgeknotte puntgevel, aan de achterzijde een gave en zeer hoge puntgevel. Aan de tuin is in de muur zeventiende en achttiende eeuws metselwerk terug te vinden, terwijl de hoge ramen uit de achttiende eeuw dateren. Inwendig heeft de grote benedenzaal een zolde ring met overhoeks geplaatste moer- en kinderbalken. De bijzonder fraaie schouw uit het begin der zeven tiende eeuw, met de wapens Scholier-Scherff, welk echtpaar in 1607 huwde, bevindt zich op het ogenblik in het museum „De Waag". In het gebouwtje leidt een oorspronkelijke houten renaissance spiltrap naar een opkamertje. Terug in de Rijkmanstraat wordt het oog bij no 11 ver heugd door een voortreffelijk gerestaureerde Gelders- Overijsselse gevel met ankers 1612. Verder deze straat in en de Berg opgaande, blijkt het En broodnodig heeft, daar het zich thans in zodanige toe stand van verval bevindt, dat het zijn ondergang tegemoet gaat. 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 107