waarvan de vier andere, met de percelen 25 en 27 bij een bombardement verwoest werden en het architecto nisch geheel der huizen 3442. De Polstraat uitgaande, links af de Assenstraat in, de straat, waarin, volgens overlevering Lebuinus in 777 stierf „an de colde". Dadelijk vooraan rechts vertoont de zijgevel van het Spaarbankgebouw no 65 twee reek sen korfbogige nissen van omstreeks het jaar 1500. In de tuin van no 32 staat een wat vervallen zandstenen poortje met enig sieraad, midden zeventiende eeuw, van de straat evenwel niet te zien. Wel is dat het geval met de overblijfselen van een poortje uit ongeveer dezelfde tijd, waarop een stenen vaas, tussen de huizennummers 6 en 8. Zei Borger eens: „ik wens geen stap terug te treden, op d'afgelegde levensbaan", wij zullen wel op onze schre den moeten terugkeren, de Assenstraat weer in, langs no 16 dat niets bijzonders biedt, maar vroeger een fraai dubbel poortje rijk was, met door engelenkopjes ver sierde kapitelen en in het fronton de wapens van Dr Arnold Condewijn en Lummina Eeckholt, gehuwd in 1685, welk poortje thans in het stadhuis staat en als toegang dient voor de trap naar de Athenaeumbiblio- theek. De Assenstraat uit, de Boterstraat in, met de twee laat- gothische pakhuisgevels, tevoren vermeld, een gedeelte van de Brink over, en dan naar de Rijkmanstraat, waar we, in letterlijke zin, aan Huizinga's geschonden wereld herinnerd worden. Veel heeft het oorlogsgeweld hier verwoest, maar met goedgevoeld aanpassingsvermogen zal hier weer gebouwd worden. Dan ook zal het weer mogelijk zijn door de, dan herrezen, smalle, karak teristieke Muntengang te komen op de Muntenplaats, waar het Muntentorencomplex als een cultureel centrum 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 106