HOOFDSTUK IX. Van Poortjes, pompen en pothuizen. Die 't kleine niet eert, is 't grote niet weerd". Het zijn niet alleen de grote kerkelijke en wereld lijke gebouwen, de fraaie belangwekkende gevels, die het historisch accent van de stad bepalen. Ook de kleine dingen, die men maar al te licht voorbij gaat, als hier en daar een aardig poortje, een monumen tale pomp, een sierlijk muuranker, behoren tot de dingen die van het verleden spreken en ze hebben ook hun stem in het geschiedverhaal der stad. Een dooltocht door Deventer's straten, op zoek naar deze verborgen bloempjes van het stedeschoon, levert wel geen rijke, maar wel voldoende oogst om de moeite te lonen. Het begin der wandeling zij dan op het Grote Kerkhof, waar we al dadelijk aan het tegenwoordige politiebureau een drietal fraaie renaissancepoortj es bewonderen, waarna we de Polstraat ingaan, waar rechts aan no 14 een poortje is te zien met zandstenen versiering uit de zeventiende eeuw, bestaande uit Ionische pilasters een met baksteen gevuld gedeelte omsluitend, waarboven een front met lege wapenschilden en maskers. Iets ver der, tussen de huizen 16 en 18, het eenvoudige bakste nen poortje, reeds eerder vermeld. Menig statig huis uit de zeventiende en achttiende eeuw staat er in de Polstraat, waarvan we er al enkele bespra ken, maar die vrijwel alle het bezichtigen waard zijn en alle tezamen de straat haar, zelfs nu nog, onmiskenbaar patricisch cachet geven. Opmerkenswaard zijn in het bijzonder nog de twee gesmede muurankers van no 23, 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 105