kerk in de Smedenstraat betrokken. Het oude histo rische kerkgebouwtje in de Spinhuissteeg werd hij het bombardement van 6 Februari 1945 verwoest. Nog de gehele achttiende eeuw door bleef dit buiten leven bij de stedelingen zeer in trek en het „protocol der hoven" is dan ook een staalkaart van de toenmalige stadsbevolking in al haar geledingen: magistraatsper sonen en professoren Athenaei, ambachtslieden en neringdrijvenden, hadden er hun koepels en nederige optrekjes. Maar toen de Fransen in November 1813 de vesting Deventer in staat van tegenweer brachten, verwoestten zij hier heel de Hoven uit vrees, dat de Kozakken er zich zouden nestelen. Na de bevrijding van 1814 herrees ook de Hoven, tuinen werden weer aangelegd, koepels herbouwd, want ook in de negentiende eeuw hadden velen er gaarne hun plekje grond, waar ze bloemen plantten, groenten teelden, of alleen maar in hun koepel van het buitenzijn genoten. Maar langzaam aan voltrok zich een veranderings proces, van een conglomeraat van tuinen werd de Hoven een woonwijk: er kwamen straten, er verrezen winkels, maar de tuinkoepels, vaak schilderachtig gelegen en aardig van bouw, hadden hun reden van bestaan ver loren, verkommerden, rekten hun bestaan, gedegradeerd tot schuurtjes, of werden gesloopt. Hier en daar vindt men er nog een, als een laatste, stille getuige uit de tijd dat de geneugten en verstrooiingen der mensen zoveel eenvoudiger en natuurlijker waren. Maar zou de heer van Naslaan zeggen: „ik vraag je, of ze der zooveel slechter aan toe waren dan wij?", uit de tijd van trek schuiten en diligences, van theekoepels met namen als Schoonoord en Welgelegen, Bloemhof en Veldzicht, uit de tijd van: „hoe warm het was, en hoe ver", afb. 34. 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 104