ergeren aan de smakeloze gevelreeks of zich verheugen, dat dit fragment bewaard gebleven is? Door heel de stad, maar vooral in de Lange Bisschop straat, vindt men veel achttiende eeuwse gevels. Enkele klokgevels 3 en 18, maar merendeels zijn het toch gevels in Lodewijkstijl, die evenwel alle, op één na, tot winkel puien zijn verbouwd, voor zover het de benedenste verdieping betreft. De bovenverdiepingen, en althans de daklijsten, zijn in meer of mindere mate intact gebleven. Zo heeft 15 een fraai gesneden daklijst met dito gootconsoles en ingebouwde hijsbalk en de oor spronkelijke verhoudingen nog in de bovenverdieping. 19 vertoont een mengsel van verschillende Lodewijk- stijlen, waaronder schelpmotieven, maar met raaminde- ling, deur omlijsting en dakornament van later tijd; no. 66/68 heeft nog een fraaie daklijst boven de oude raamindeling. Een niet zoveel voorkomend achttiende eeuws type is een gekoppeld woon- en koopmanshuis, met bakstenen puntgevel, letterankers B.K. en jaartal 1709, staande in de Menstraat 36/38. De overgang naar de negentiende eeuw gaat nu vrij geleidelijk en er is weinig opvallends uit die tijd aan te wijzen, toch zijn er enkele gevels, die om de een of andere reden, een vermelding waard zijn. Zo vinden we op het Bergschild 37 een pretentieloze gevel met uitste kende verhoudingen van een groot herenhuis uit het eerste kwartaal der negentiende eeuw, die, ook als afsluiting van het stadsbeeld daar ter plaatse, een voor treffelijke werking heeft, afb. 37. Ook op de Brink 24, staat een eenvoudige, doch zeer goede woonhuisgevel uit het jaar 1843, met winkelpui uit diezelfde tijd; verder opmerkenswaard aan dit pand zijn de twee zestiende eeuwse puntgevels achter elkaar 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1949 | | pagina 101