extractenbundel zien waarvan de eerste bladzijde gereproduceerd is (zie Fig. 20). De titel, die boven aan de bladzijde staat, luidt: Extracten uyt het Register der Resolutien vande Ho. Mo. Heeren Staten Generael der Vereenigde Nederlanden. Mercurij den 2dn Octobris 1613. Ik maak U nog even opmerkzaam op de compositie van het blad. Links houdt schrijver een mooie, breede marge vrij. De verdeeling onder en boven is ook zeer goed aangevoeld. Slaan wij blad 1 om, dan zien wij, dat diezelfde compositie geheel is door gevoerd. Blad 2 en 3 enz. zijn dus op dezelfde manier op het blad gezet. Dit is een geheel andere indeeling dan U aantreft in met de hand geschre ven boeken uit dien tijd. In dergelijke boeken heeft de linker en rechter bladzijde links en rechts een breede, witte marge, waardoor dus de tekst als het ware verbonden lijkt en meer bij elkander behoort. Bij deze extracten is de witte marge op iedere blad zijde steeds aan den linkerkant, waardoor de tekst dus sterk gescheiden, meer los van elkander staat, wat nog sterker geaccentueerd wordt, doordat 'het schrift naar rechts tot den kant wordt beschreven, dus rechts geen marge heeft. Was het schrift in de 17de eeuw nogal groot? Dat wisselde zeer sterk. Er waren, zooals ook thans, menschen die een vrij groot handschrift schreven, er waren er die in onze oogen een vrij normale grootte van letters en cijfers toepasten, doch er waren er ook, die buitengewoon klein konden schrij- 6!

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 59