men ook willen weten onder wat voor omstandig heden en op welke wijze, hoe enz. dat schrift is ont staan in den zeer ouden tijd. Vergeet U daarbij vooral niet, dat de verlichting in heel ouden tijd het schrijven des avonds zéér moeilijk, om niet te zeggen geheel onmogelijk maakte. Onze tegenwoor dige menschheid denkt daaraan echter niet, leeft te oppervlakkig, heeft, ondanks soms uiterlijk vertoon, te weinig innerlijke beschaving. Misschien kan het ook zijn, dat hier het gezegde van: „Onbekend maakt onbemind" van toepassing is. Ook voor iemand, die gaarne iets moois en bijzonders aan zijn wand wenscht, biedt een oud gecalligrafeerd blad een fraaie wandversiering. Smakelijk ingelijst kost zooiets niet meer dan de „kits", die de bazarwinkels verkoopen tegen prijzen, waarvoor men, mits men met verstand en smaak koopt, iets goeds kan ver krijgen. Heeft men een oud blaadje, op perkament gemaakt, dan kan men die kleur iets sprookjes achtigs van kleur geven door er een ruitje voor te zetten, dat men van een oud huis bij afbraak soms kan koopen. Ik bedoel hier die oude ruitjes, die een paarse kleur hebben gekregen in den loop der tijden door mangaan-oxyde. Beproeft U het eensIk kan het U, door eigen ondervinding, aanraden. Met figuur 13 en 14 heb ik U een paar specimen laten zien van werkstukken uit de praktijk, begin 17e eeuw. Vermoedelijk bent U nieuwsgierig te zien hoe een klerk, in dienzélfden tijd ongeveer, zijn ge wone schrift maakte. Daarom laat ik U hierbij een 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 57