(getijdenboek) gevonden, bladen, die van een prach tige kwaliteit waren en buitengewoon goed geconser veerd zijn gebleven. Hoe zij tusschen zoo'n boek zijn gekomen? Dat zal wel altijd een onopgelost raadsel blijven. Dat kan zich slechts laten gissen. Misschien diefstal, misschien een geloovig Katholiek, die zoo'n blad voor de vernietiging heeft willen redden, mis schien een maniak? Wie zal 't zeggen? Misschien iets waarop de psychometrist(e) antwoord kan geven? U voelt, dat men op deze wijze wel sensa ties kan beleven. En wat er nog op zolders, tusschen oude bibliotheken, paperassen van oude families enz. is te vinden voor den verzamelaar is niet te zeggen. Nog maar al te vaak gebeurt het dat prachtig ge schreven brieven als oud papier naar den papier molen worden verwezen bij sterfgevallen in oude families. Want ook brieven of oude familie-pape- rassen kunnen zeer belangrijk zijn voor den beoefe naar of verzamelaar van schrift. Verschillende malen vroeg men mij om advies uit te brengen wanneer er in oude families iemand was overleden en hij liet oude boeken of schrifturen na. En dikwijls heb ik het genoegen gesmaakt belangrijk werk voor het nageslacht door goede raad te behouden en te redden van de vernietiging. Ik geloof, dat er reeds veel schrift gered zou worden als men bedacht, dat schrift, met de hand gemaakt, door een mensch is voortgebracht, door een levend en denkend wezen dus. Stelt men die gedachte vast, dan volgt vraag twee: „Wat voor een mensch?" vanzelf. Dan zal 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 56