ven op perkament, als bindmateriaal gebruikt. Ik zelf iheb achter oude boekbanden zeer interessante reepen met oud schrift gevonden, schrift, dat men thans alleen nog vindt in de enkele oude met de hand geschreven boeken van musea of een enkel particulier verzamelaar. En al mogen zulke frag menten, waarop oud schrift staat afgebeeld, voor den leek weinig interessant lijken, voor den verzame laar is zooiets zeer belangrijk, vooral wanneer deze verzamelaar, zooals ikzelf, schrift maakt. Dan zijn zulke origineele fragmenten voor den beoefenaar van schrift voor stijl, indeeling, compositie, ruimte- verdeeling, linieering enz. wat waard, afb. 10. Im mers welke schriftbeoefenaar heeft een zoo dikke portemonnaie, dat hij zulke origineele, complete boeken kan koopen En dan zijn zulke stukken vaak voldoende, vooral wanneer sommige van die frag menten, onder elkander gelegd, een geheel blaadje vormen. Doch niet alleen achter maar ook tusschen boekbanden kan men soms belangrijke dingen vin den. Diezelfde kennis van mij kocht op veilingen dikwijls partijen boeken. Daaronder bevonden zich exemplaren, die geen waarde hadden, doch bestemd waren voor den lompenhandelaar. Doch nooit zou die mijnheer zulke oude boeken, in perkamenten band, zoo naar den handelaar in oud papier laten verhuizen zonder de banden aan een grondig onder zoek te hebben onderworpen. Vaak had hij daarbij succes. Zóó heeft hij reeds eenige malen een op per kament geschilderd miniatuur uit een livre d'heures 57

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 55