omdat er in postzegels meestal een waarde-object wordt gezien, een soort belegging waaraan, vooral in de laatste jaren, zeer veel is verdiend. Wanneer iemand dus voor schrift voelt en gaat verzamelen, dan zal hij vele sensaties medemaken, te vergelijken met het verzamelen van kunst of antiek. Op het eerste gezicht klinkt dat misschien wat overdreven, doch geachte lezer, het is toch inderdaad zoo. Ik wil U dat met een enkel voorbeeld aantoonen. Eén mijner kennissen, een heer van ruim 70 jaar, heeft van zijn jongensjaren af, schrift verzameld. Voor dat doel bezocht hij vele tentoonstellingen, musea en veilingen. Hij was handelaar in oude boeken, een vak wat zoo mooi samengaat met het verzamelen van schrift. Want daardoor was deze mijnheer in de gelegenheid te kijken achter oude banden van boe ken. En wat hij daarachter in den loop der jaren heeft gevonden is zeer interessant. Wanneer U wel eens een oude boekband heeft gesloopt, dan zult U zien, dat de binder uit vroeger dagen het boek vaak naaide op perkamenten reepen. Omdat reepen per kament van nieuw materiaal voor den binder uit den ouden tijd dikwijls te duur uitkwamen, ver sneed hij eenvoudig oude, op perkament geschreven boeken. Waren de te binden boeken zeer dik en groot van formaat, dan komt het wel voor, dat voor het aangegeven doel geheele blaadjes van één of ander klein boek werden gebruikt, vooral in den tijd van den beeldenstorm. In dien tijd toch zijn honderden boeken en boekjes, met de hand geschre- 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 54