niet kan lezen. Is éénmaal die nieuwsgierigheid ge wekt, brandt in hem de vraag: „Wat beteekent dat oude schrift?" dan zal hij misschien lust gevoelen een handleiding aan te schaffen om letterwijs te geraken. En dan is hij meestal voor schrift gewon nen. Dan kan hij dat weer op twee wijzen doenhij kan het Oud-Hollandsche schrift leeren lezen om op te lossen wat er staat, doch hij kan het ook leeren ontcijferen om tevens verzamelaar te worden van mooi of karakteristiek schrift. En is hij gaan be- hooren tot die tweede categorie, dan betreedt hij het terrein, dat helaas voor nog zoovelen geheel onbe kend is. De egoïsten (en dat zijn wij verzamelaars bijna allen, want zooals de postzegelverzamelaar of muntverzamelaar overal snort en speurt naar be- geerenswaardige zegels of munten, zoo doet de schriftverzamelaar alle mogelijke moeiten om, be halve zijn boeken, die hem bij zijn studie helpen, te koopen, ook zooveel mogelijk mooie en origineele stukken aan zijn verzameling toe te voegen,) zullen zeggenGelukkig, dat er niet zoo heel veel verzame laars zijn, anders zouden wij er heelemaal bijna niet aan te pas komen om van tijd tot tijd wat op schrift- gebied te bemachtigen. Wanneer er bijvoorbeeld eens een tiende gedeelte van het aantal postzegel verzamelaars in Nederland schrift ging verzamelen, dan geloof ik niet, dat mijn verzameling er in den loop der jaren nog veel bij zou krijgen. Waarom er veel meer aan postzegels wordt gedaan, dan aan het verzamelen van schrift? Ik denk, dat dit wel komt 55

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 53