valschelijk nog wat bijgeschreven kon worden. De tweede helft van dit resolutie-boek heeft men als „schult-boeck" ingericht. Dit schrift, door denzelf den schrijver geschreven, bewijst, dat er in vroeger tijd schoon-schrift (u kunt van- en aan elkander lezenop een kantoor werd gemaakt. Curiositeits- halve laat ik U hierbij ook nog, uit datzelfde boek, een balans zien (zie fig. 14). Ook hier weer enkele karakteristieke afsluitingen. Behalve een goed schrij ver was de maker ook ongetwijfeld een goed teekenaar. En iemand die liefde had voor zijn werk, dus zijn schrift. Anders maak je zoo'n kop niet. Zeer fijn is zijn pentedhniek. Ik kan mij voorstellen dat, als in den ouden tijd een patroon in Am sterdam, wonende in één dier koopmanspaleizen, die wij nu nog bij honderdtallen aantreffen aan Heeren-, Keizers-, of Prinsengracht, een of anderen cliënt ontving en hem iets van het geschrevene van zulke bedienden kon laten zien, hij dit zeker met zekeren trots zal hebben gedaan. Van denzelfden Jan van den Velde bestaat nog een ander werk, getiteldTresor Literaire, conte- nant plusieurs diverses écritures, les plus usitées és 'escoles Francoyses des Provinces unies du Pays-bas. Escrit et mis en lumière par Jan van den Velde. M. d'Escole Frangoyse en la populeuse et tres antique ville marchande de Haerlem. Pour M. D. V. Horenbeeck. Amat. de la Plume. 1621. Gerardus Gauw Sculp. Harlemens Dit werk, dat ook langzamerhand een groote zeld- 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 46