van wit papier, waaronder 30 groot-bedrijven met in totaal 600 arbeiders aan de Zaan. De overige 120, groótendeels langs de Veluwe, waren kleine bedrijven met 4 a 6 arbeiders elk. Voor goede kwaliteit geschept papier gebruikt men zuivere linnen lompen. Wie over de papierfabricage meer wenscht te weten, raadplege daarvoor technische boeken op dit gebied. Een uitvoerige behandeling daarover valt buiten het bestek van dit boekje. Uitvinding der boekdrukkunst. Door deze uitvin ding was er, ook op schrift, een geweldige omme keer merkbaar geworden. De producten van den menschelijken geest konden nu op ruimer schaal worden verspreid, werden tevens goedkooper. Dit had tot gevolg, dat velen zich thans wel boeken konden aanschaffen. Natuurlijk werd er in den eersten tijd, na de uitvinding der boekdrukkunst, nog zeer veel geschreven. Zelfs werden de hoofd letters in die eerste gedrukte boeken met de hand geschreven, geteekend of geschilderd (zie afb. 1). Maar toch kan men generaliseerend zeggen, dat na de uitvinding van de boekdrukkunst, het met de hand schrijven van boeken sterk verminderde. Daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat er na deze uitvinding geen mooi schrift meer werd gemaakt. Doordat het onderwijs zich steeds meer uitbreidde, waren de kloosterlingen niet meer de eenigen, die onderwezen. Allerwegen werden scholen gesticht, hetzij door gemeenten of particulieren. En hier onder, onder deze schoolmeesters" treffen wij 33 3

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 31