eens iets maakt, met het vooropgezette doel, dit voor het nageslacht te doen, dan zult U dat, wat ik hier in enkele woorden naar voren breng, ten volle onderschrijven. Dan zult U trachten met al Uw liefde en toewijding Uw scheppingskracht in dienst te stellen van het doel, n.1. het voorwerp aan het nageslacht een taal mede te geven, die ook tot de na ons komenden blijft spreken. Als ik zoo'n oud blad of boek in mijne handen neem om het nauw keurig te bekijken, dan hoor ik steeds iets van die taal, die het van zijn maker of makers heeft mede- gekregen, om den beschouwer iets te vertellen. Het voorbeeld van schrift, dat devotie oproept of daar van getuigenis aflegt, is ook nog aan te wijzen in een geheel ander landhet oer-oude China. De eeuwenoude inkt-teekeningen, door monniken ge maakt, bevatten vaak schrift. En dit schrift spiegelt zeer goed de devotie af, die den maker destijds bezielde. Verdere uitweiding over het Chineesche schrift 'ligt buiten ons bestek. Tot nu toe zouden wij uit de causerie, die wij over schrift hebben gehouden, kunnen opmaken, dat er alleen op perkament werd geschreven. Dit is echter niet het geval. Reeds zeer vroeg fabriceerde men hier in Europa papier. Bekendheid door die papier fabricage kregen Venetië en Milaan. In Italië werd in de 12e eeuw papier gemaakt. In Holland werd het eerste papier te Dordrecht gemaakt, ongeveer in de 16e eeuw. Spoedig werden er ook in andere plaatsen en streken papierbedrijfjes opgericht, 31

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 29