prijzen te betalen. Vaak werden dergelijke kostbaar heden gebezigd om als geschenk te dienen. Lang zamerhand werd de categorie beroepsschrijvers kleiner en trok de geestelijkheid het schrift steeds meer en meer tot zich. Voor 'het afschrijven der boeken vormde 'het klooster trouwens een grooteren waarborg wat juistheid en zuiverheid betreft. Als U weet hoeveel verdeeldheid, twist en meeningsverschil er in de kerk van die dagen is ontstaan door foutief overschrijven van teksten en verklaringen, dikwijls een gevolg van onachtzaamheid of slordig vertalen, dan is het te begrijpen, dat de gezaghebbende gees telijkheid met klem aandrong op zuiver en goed schrift, dit laatste ook te verstaan als duidelijk lees baar. Reeds nu valt op welk een belangrijke rol de kerk heeft gespeeld in de ontwikkeling van ons schrift. Voor een nog duidelijker begrip geef ik nog enkele bijzonderheden. De kloosters zijn feitelijk ontstaan door de Christenvervolging. De Christelijke leer wekte afschuw op tegen de weelde en wellust die het veelgodendom veroorzaakte. Daardoor ontstond ascetisme. Men zocht afzondering van de wereld, vond die in de woestijnen van Egypte, Palestina en Syrië. Eerst leefde men daar afzonderlijk, later deed de noodzaak van samenleving zich gevoelen. Eerst in afzonderlijke, later in gemeenschappelijke tenten, daarna in kloosters. Het eerste klooster ontstond in de 3e eeuw in de woestijn Thebais, gesticht door volgelingen van den Heiligen Antonius den Grooten. 18

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 16