dom heeft het schrift wel zijn grootste vlucht kunnen nemen. De Evangeliën werden geschreven. Doordat er overal verspreide, kleine Christelijke gemeenten werden gesticht, was er dringend be hoefte aan schrift, niet alleen wat kerkboeken be treft, maar ook aan andere, op de kerk en gemeen ten betrekking hebbende documenten. Langzamer hand ontstond toen onder die gemeenten een orga nisatie, die Presbyters aanstelde (oorsprong van het woord Priester)Daaruit vloeiden natuurlijk schrif telijke verordeningen, tekstopvattingen enz. voort. Vertalingen, die volgens sommige geleerden hare juiste beteekenis niet vertolkten, gaven aanleiding tot meeningsverschillen. Die weer, door middel van schrift, beproefd werden om ze uit den weg te ruimen. Dus: steeds maar toename van het schrift, wat natuurlijk weer een toename van schrijvers ten gevolge had. Doordat het kloosterwezen ook gesta dig toenam, vermeerderde een nieuw geslacht copi- isten: de monniken en kloosterbroeders, zich ook zeer snel. Een zeer groot aantal afschriften van bijbels, psalterieën, mis- en gebedenboeken, werden verspreid over de toen bestaande beschaafde wereld. Vooral de wereldberoemde boekenmarkt in Rome was destijds een centrum, waar koopers uit alle lan den aangetroffen werden om er boeken te koopen. Boeken waren echter toen reeds zeer duur. Toen later de versiering en de verlichting een groote vlucht namen, werden de prijzen nog hooger. Alleen vorsten en aanzienlijken waren in staat om zulke 2 17

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 15