dikwijls voor, dat in een later tijdvak schrift wordt aangetroffen uit een vorige periode. Ja, soms komt het in één stuk gemengd voor. En waarop schreef men? Op perkament. Het aller oudste perkament kon men nog niet zuiver ont vetten, waardoor het een vuil geel aanzien had. Hierdoor had men geen duidelijken ondergrond, wat het schrift niet ten goede kwam. Bovendien was de destijds gebezigde inkt niet al te zwart, zoo dat men kan begrijpen, dat één en ander veel moei lijkheden zal hebben veroorzaakt. Toen men later het perkament kalkbaden gaf, beteekende dit reeds een groote verbetering. Perkament wordt bereid van lammeren-, schapen- en kalverenvellen. De bereiding van schrijfperkament geschiedt als volgt Eerst wordt de opperhuid verwijderd. Het over blijvende ruwe vel looit, kalkt, schuurt en polijst men. Het fijnste en blankste perkament verkrijgt men uit de huid van ongeboren lammeren, d.w.z. uit de huid van lammeren, die vóór de geboorte dood zijn. Men wist later perkament een fraaie purpertint te geven waarop men met goud en zilver prachtige letters calligraf eerde. Vooral tijdens Karei den Groote kwam deze kunst voor gewijde boeken tot grooten bloei. In de kloosters bereidde men het fijnste perkament. Met groote zorg werden de huiden daar bereid door een daartoe aangewezen monnik, dien men Broeder Pergamenarius noemde. Toen de schrijfkunst zich uitbreidde, begon men ook buiten de kloosters zich toe te leggen op de fabricage 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 12