genoeg en daarbij moeten bevestigingsmiddelen wor den gekozen, die een gelijkwaardige duurzaamheid hebben als de leien. Vooral voor oude Rijndekking is het noodig uitsluitend de beste soort homogene lei steen te kiezenvoor oude Maasdekking geniet homo gene leisteen de voorkeur, maar dit is geen vereischte. De leien moeten zijn van eenvoudigen logischen pro ductievorm en minstens van 4 tot 8 m.m. splijtings dikte zijn, met ruw behouwen kanten en splijtvlakken. Het is de kunst om op deze gebouwen nieuwe leibe dekkingen te maken met een oud rustiek aanzien. Op dit gebied is al veel geƫxperimenteerd, waartoe meestal gebruik werd gemaakt van minder goed leimateriaal. Onder andere werd gebruik gemaakt van roestkleu rige leien uit deklagen, van oude en nieuwe leien, of wel door verschillende soorten, kleuren en 2 of 3 maten leien, door elkaar te dekken. Geen dezer pogin gen gaf in kwaliteit noch in kleurnuances bevredigen de resultaten. Het moderne vervoer en het onvermoeide zoeken naar geschikte zeer duurzame leien uit gezonde diepe lei- lagen heeft echter juist in dezen tijd van materiaal- schaarschte een homogeen leimateriaal op de markt gebracht, dat zoowel voor het oude Rijndak als Maas dak prima geschikt is. Deze leien geven door hun goede splijtingsdikte, behouwing en gevlamde tinten aan een nieuwe leibedekking een rustiek aanzien, zon der dat in het minst aan de duurzaamheid te kort wordt gedaan. Afb. 40. Het is daarom toe te juichen, dat het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en andere instellingen deze import en verwerking van leien door bekwame vak lieden begunstigen, zoodat, als in den gildentijd, de bouwheer, de bouwmeester en de vakpatroon in kame raadschappelijk en vrij overleg het beste kunnen geven om de historische monumenten hun oorspronkelijk, 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 97