richting op leigebied beoogt niet alleen de toepassing van betere eenvoudige dakleien en herstel onzer tradi- tioneele oude historische Rijn- en Maasdekkingen aan onze oude gebouwen, maar ook den vakpatroon de ge legenheid te scheppen zijn materiaal- en vakkennis vrij te kunnen ontwikkelen. Dan beginne men de kans is er nu voor den invoer te weren uit landen welker bodem geen goeden leisteen oplevert, van leien uit de carboon-periode uit de landen welker bodem goeden leisteen oplevert, doch uit die landen alleen de leisteen uit de cambriumperiode (als vermeld in Hoofdstuk IV) en de beste kiezelleisteen. Herstel of vernieuwing onzer traditioneele historische leibedekkingen. Het is wel overbodig te zeggen, dat men bij het herstel of de restauratie der vele door verval of bombarde menten in slechten toestand bevindende oude monu mentale gebouwen maar niet zonder meer bij dezen of genen handelaar in bouwmaterialen leien kan koopen om deze door een niet ter zake kundigen vakman op het dak te laten verwerken. Men moet op zijn minst van traditie en historisch gebruik van leien op de hoogte zijn om te kunnen restaureeren. Het is ver keerd, uitsluitend omdat op het te herstellen of te vernieuwen leiendak toevallig een Maas- of Rijndak ligt, te denken, dat dit de oorspronkelijke leibedek king is, die op het gebouw behoort. De oorspronkelijke vorm onzer traditioneele uniforme oude Rijn- en Maasdekkingen is vrijwel nergens meer te vinden. Er zijn wel zeer oude leien van 2 tot 3 eeuwen oud, maar deze zijn vaak verdekt (wat men aan de vele spijker gaatjes in de lei kan zien). De reden hiervan is, dat er toen geen bevestigingsmaterialen waren, die het even lang uithielden als de leien. De meeste leibedek kingen van heden dateeren dan ook uit de 19e eeuw 97 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 95