theorie en practijk zoo lijnrecht tegenover elkaar staan als bij leisteen. Bepaalde atmosferische invloeden, de vele grilligheden der natuur van meer of minder in den leisteen voorkomende slechte stoffen, gevoegd bij den aard en stijl van onze oude traditioneele of mo derne Maas- en Rijndekkingen, ligging en omgeving van het bouwwerk maken het noodig, dat inkoop, im port, handel en verwerking geleid wordt door vak lieden ;die door hun vakkennis en practijk ëen en ander weten te verbinden en in goede banen kunnen leiden. De vrije import, handel en verwerking van leien en leisteen hebben de markt overstroomd met allerlei inferieure kwaliteiten, onlogische leimodellen of ersatzproducten, die een juisten opbouw van han del in goede leien en vakwerk onmogelijk maken en de schoonheid belagen. Zooals uit oude stukken bewezen kon worden was het sinds eeuwen gebruik en had de goede vakpatroon ook moreele rechten, om met den bouwmeester overleg te plegen en het meest geschikte leimateriaal aan de groeve uit te zoeken en te verwerken, om aldus zijn practijk en vakkennis naar beter kunnen te ontwik kelen. Dit was en is dan ook de eenige goede wijze om een economische levering mogelijk te maken, om dat leimateriaal een vertrouwens- en geen concurren- tiemateriaal is, dat de deugdelijkheid en de schoon heid moet dienen. Wederopbouw. De wederopbouw van thans staat voor groote moei lijkheden. Gebrek aan grondstoffen en geschoolde werklieden, onverschilligheid voor traditie en vakkun dig werk, gevoegd bij de vele misstanden van het ver leden en heden maken het voor den bouwmeester niet gemakkelijk om te bouwen zooals hij graag zou willen. Een goed begin is echter het halve werk. De nieuwe 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 94