gekocht hadden. Merkwaardig is het daarbij, dat een niet leisteen voortbrengend land als Nederland, lei steenproducten uitvoerde naar landen, die over lei steen beschikken en waar men ze zelfs opnieuw tegen hooge prijzen exporteerde. Propaganda en litteratuur. Een gezonde opbouwende richting is niet te vinden in de 19e eeuwsche werkwijze en in het verkrachten van het natuurproduct, zooals dit door bepaalde lei groeven en handelaren in woord en geschrift gepro pageerd wordt. Zij is alleen te vinden in de eenvou dige, degelijke en daarom ook karakteristiek Holland- sche toepassing van leisteen overeenkomstig structuur en kwaliteit. Het is onze taak en die van vak- en andere bladen den eenvoudigen, thans in surrogaten en verwording verstikten mensch zooveel kunstzin bij te brengen, dat hij de schoonheid van het oer-oud bouwmateriaal, den leisteen en het vakwerk beter zal leeren begrijpen en waardeeren. Bestek en Keuringsvoorschriften. Deze over het algemeen eenzijdige, op de verouderde 19e eeuwsche richting afgestemde voorschriften, geven in de practijk aanleiding tot fouten, die in een volgend hoofdstuk afzonderlijk behandeld zullen worden. Het is dringend noodig dat deze voorschriften en de leerstof der scholen herzien worden en aangepast aan nieuwere inzichten, opdat practijk met theorie op betere wijze zullen samenwerken. Import en Handel. Een door vaklieden geleide inkoop, import, handel en verwerking van leien en leisteen vorme de grond slagen voor den handel. Er is geen natuursteen waar 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 93