tuurlijke charme van het natuurproduct in zijn volle schoonheid tot uiting brengt. Eerste tentoonstelling. Een stap in een nieuwe richting voor een beter en algemeener gebruik zoowel van leien, als van leisteen voor andere doeleinden, werd gedaan op de Utrecht- sche Jaarbeurs van 1928. Een keurcollectie van een voudige, aan de structuur der leisteen aangepaste rechthoekige en schubvormige leien, geclassificeerd volgens de sub 3 omschreven soorten A, B en G, liet zien hoe, volgens Nederlandsc'he gedachte, vorm, dikte en uiterlijk van een lei behoort te zijn. De uit de oude Nederlandsche Rijn- en Maasdekkin gen en de, uit traditie en practijk geboren nieuwe, meer aan onze moderne begrippen aangepaste lei bedekkingen, toonden aan, hoe onze leibedekkingen aan de oude gebouwen van Noord en Zuid en aan de latere bouwwerken moeten zijn, om de traditie, schoonheid en degelijkheid van dit natuurproduct en het vakkundige werk tot uiting te laten komen. Bovendien gaf deze expositie de vele mogelijkheden te zien van in onze bouwkunst toegepaste soorten kiezelleisteen. Deze expositie trok de aandacht van be langstellenden uit binnen- en buitenland, maar de Ne derlandsche belanghebbenden kochten weinig of niets. De mode van het vlakke, lichte leiendak, de voor het interieur toegepaste ersatzvloeren en muurbekleedin- gen (net echt) of van materialen voor leelijke gebak ken vloertegels was niet gemakkelijk te overwinnen. De tentoonstelling zou dan ook een fiasco geworden zijn, wanneer niet buitenlanders, zelfs die uit lei steen voortbrengende landen als Engeland, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en België zooveel belangstelling hadden getoond, dat zij nagenoeg alle in de eerste jaren hier te lande bewerkte leisteen aan- 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 92