zendingen leien zullen leidekkers meegekomen zijn, want de bewoners van de lage landen wisten er geen raad mee. Zij maakten de leien in den ouden vorm zooals bij hen thuis. Van deze oudste daken is niet veel bewaard gebleven. In het zeeklimaat houdt vrij wel geen enkele natuursteensoort het langer uit dan drie tot vijf eeuwen. Dat wil zeggen buitenshuis, in weer en wind. Binnenshuis is wat anders. Toen te Winterswijk de St Jacobstoren kort voor den oor log gerestaureerd werd, moest van den natuursteen heel wat vernieuwd worden wegens verweering, terwijl een poortje aan de binnenzijde, de opgang naar den traptoren, van hetzelfde materiaal gemaakt, nog als nieuw was, zoo door den steenhouwer afgeleverd en vier eeuwen oud. Het is blijkbaar de bedoeling van de natuur alles te doen ondergaan, tot stof te maken, langzaam maar onverbiddelijk, het een wat vlugger, het ander wat trager. Dan gaat het er maar om het trage ofwel meest duurzame materiaal te kiezen en dit te beschermen tegen klimaatsinvloeden. Maar dak bedekking is niet te beschermen. Om voor leibedekkingen het beste leimateriaal te kie zen en den juisten vorm of stijl van leiendak, raad plege men den ervaren leidekkerspatroon, die niet alleen over voldoende materialenkennis, maar ook over voldoende ervaring beschikt om de juiste al of niet historische Rijn- of Maasdekking te maken, die op het gebouw behoort te liggen. Theorie en practijk staan vaak lijnrecht tegenover elkaar en de raad van den vakman staat hooger dan de keuring van sommige proefstations, die vaak in wetenschappelijke onschuld de grootste rommel goedkeuren. Daar men van dit beginsel is afgeweken, is dit tevens de reden waarom er geen of weinig leiendaken meer zijn van vóór en uit de zeventiende eeuw. Alleen van Rijndak zijn er nog enkele, waarschijnlijk omdat er 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 82