waar deze heden nog in gebruik is, heet ze, zoo reeds in het vorig hoofdstuk vermeld, Random Slating. Deze Maasdekking verschilde zeer van hetgeen men in lateren tijd onder Maasdekking ging verstaan. In het Zuiden van ons land vindt men aan de oudste daken een uniforme maat van kleine rechthoekige leien, de zoogenaamde bloques, met een afgesneden schuinen hoek, die echter zeer waarschijnlijk den oor- spronkelijken lei- en dekkingsvorm opgevolgd zal hebben. Afb. 40, 41, 43, 44, 45. Hoewel deze twee oervormen leibedekkingen (Rijn en Maasdekking) voor Noord en Zuid in het begin wegens de weinige keus en kennis van dakleien of wegens het doorroesten van de ijzeren leinagels zeer verschillend van duurzaamheid waren, is bewezen, dat vele dezer leibedekkingen, welker materiaal uitstekend was en die meermalen verdekt waren, een duurzaam heid hadden van eenige eeuwen. Daar deze natuurleien en leibedekkingen nog niet, als in de 19e eeuw, door te dunne leisplijting, éénkleurige en vlakke sorteering misvormd waren en men de natuurlei over het geheele dakvlak met zoo min moge lijk gebruik van lood verwerkte, waren deze leibedek kingen van een natuurlijke levendigheid, die aan ge bouw en omgeving schilderachtig aanpaste, wat wel de bedoeling van den vroegeren bouwmeester geweest zal zijn. Wanneer men thans de leibedekkingen beziet van onze oude en nieuwe monumentale gebouwen en deze ver gelijkt met die van de vele Engelsche, Iersche, Duit- sche en Scandinavische gebouwen (o.a. Parlementsge bouwen in Londen en Dublin, Station te Kopenhagen) moet iedereen, die iets weet en begrijpt van de ge schiedenis, de traditioneele werkwijze en de deugde lijkheid van het leiendak begrijpen, dat bij de herstel- 78

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 76