ling hoogstens i a 2 c.m. lengteverschil hadden) te sorteeren en van nagelgaten te voorzien, waarvoor hij gebruik maakte van een leihamer en leibrug of hak ijzer. De grootste lengtematen, welke tevens dikker waren, spijkerde hij in horizontale rijen naast elkaar aan den voet van het dakvlak en hij eindigde in steeds afnemende maten aan den nok van het dak, zorg dragende dat de leien een, naar gelang van de helling van het dak, voldoende overdekking hadden. In Engeland en Ierland wordt deze oervorm nog tot heden ongerept in eere gehouden aan alle historische en monumentale gebouwen (o.a. in Londen en Dublin aan de oude kerken en Parlementsgebouwen) en heet daar „Random Slating", onregelmatige breedteen lengte van de leien en de Engelse leidekker noemt de leien naar gelang van de lengtesorteering„Kings", „Queens", „Princesses", „Duchesses" enz. Sommige soorten leien (o.a. op het dak van het Parlementsge bouw aan de Theems te Londen) zijn 1 tot 2 c.m. dik en liggen reeds eeuwen zonder dat men er eenig onder houd aan heeft. Ondanks hooge aanschaffingskosten behooren zij tot de meest economische en duurzaam ste leibedekkingen en zetten terecht „de Kroon op het werk" van den bouwmeester. In Frankrijk, waar zeer waarschijnlijk door de latere vlakke, strakke bouwmode en dunne, evengroote, gladde, eenkleurige leiproductie, geleidelijk in den loop der laatste eeuwen, deze oervorm verdwenen is, tracht men thans door het produceeren van z.g. „Ardoises historiques" leien van 4 tot 8 m.m. splijtingsdikte en ruw behouwen kanten in den handel te brengen, den ouden oervorm der leien en leibedekkingen te herstel len om deze hun solide en mooie natuurlijke aanzien terug te geven. Doordat men de leien nog te symme trisch (even groot) maakt, is men echter nog verre van het oorspronkelijke dak. Afb. 47. 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 68