lingen. Niet alleen dakleien, maar ook schoolleien werden medegenomen. Wanneer deze voerlieden ten slotte op de plaats van bestemming waren aangekomen en hun waar afgeleverd hadden, kochten zij daar koop waren, waarmede zij de wagens vulden en, met nieuwe bestellingen van leien in hun zak, gingen ze gezamen lijk huiswaarts. Na weken van afwezigheid was het voor vrouw en kinderen een groote vreugde weer het geknal der zweepen te hooren en vader gezond en wel weer thuis te zien. Natuurlijk ontbraken de geschenken dan niet, welke vader voor hen medegebracht had. Dat de handelaars van een bepaalde streek, vooral bij die groeven, welke de beste leisteen leverden, de voor deden van den alleenverkoop onder elkaar trachtten te houden is bekend uit een oorkonde, waarin de her tog van Saksen den voerlieden van Lehesten (Thürin- gen) beschermende rechten gaf. Afb. 27. Op deze wijze werden zoowel uit Duitschland als uit Frankrijk de eerste natuurleien in hun oervorm langs den Rijn en de Maas, per schip of per as, ook naar ons land gebracht en heeft zich de eerste handel in leien ontwikkeld. 5. Structuur van leisteen en daaruit voortkomende oervormen vrni dakleien en leibedekkingen. In nagenoeg geen geschrift over dakleien is aange geven waarom men ertoe kwam de leien rechthoekig en schubvormig te maken, zooals wij deze hier te lande op onze daken zien, bij Maasdak en Rijndak. De reden is echter zeer eenvoudighet is de structuur van den leisteen, welke tot deze vormen aanleiding gaf. Daar de structuur van leisteen over het algemeen rechtlijnig (als de draad in hout) of homogeen (als vilt van een hoed) is, en men van ouds op logische 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 66