paalde soorten leisteen tegenover andere natuursteen diene 'het volgende Afslijting met de machine van Amsler Gemiddelde kwaliteit van Kiezelleisteen G Hardsteen Bazalt Graniet 0.85 4.1 t.6 0.80 De kwaliteit G wordt gebruikt voor vloeren en trappen in openbare gebouwen en op andere druk beloopen plekken; bepaald niet de leemleisteen. Leisteen komt in oneindig veel kleuren voor. Elk land en elke leisteengroeve heeft verschillende kleuren, structuur en splijtvlak. Elke sorteering omvat kleur verschil. Elk stuk leisteen biedt kleurschakeering. Het is daarom uiterst moeilijk en het vereischt veel erva ring en vakkennis op de kleur de leisteensoorten thuis te brengen. Nog bezwaarlijker is het, vooral voor den oningewijde, leisteen op de kleur te keuren. De meest voorkomende kleuren van leisteen zijn In Noorwegenlicht- tot donker zeegroen, grasgroen, groengrijs, purpergevlamd, grijsblauw tot diepzwart, roestkleuren. In Engeland en Ierlandgrijsblauw, grasgroen, pur- perblauw, rood, genuanceerd olijfgroen. In Belgiëlicht tot donker grijsblauw. In Frankrijk: grijsblauw, zeegroen (Rimogne), rood, roodpaars, groen (Fumay), grijszwart (Angers). In Duitschlandlicht- tot donker grijsblauw, genuan-^ ceerd olijfgroen. Sommige leisteensoorten zijn niet kleurvast, hetzij door teveel gehalte aan kalk of plantaardige en nadeelige stoffendaarom is een goede keuring door een proef station noodig. Portugal en Italië leveren ook grijsblauwe leisteen, doch deze is zacht, geschikt voor bladen van billards of dergelijke, maar niet voor dakleien in ons klimaat. 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 62