en brandvrije dekking, als hoedanig zij reeds in 1368 door de stad Utrecht bij voorkeur werd aanbevolen en zelfs voorgeschreven. De dakbedekking met natuurleien behoort, mits met goed materiaal en vakkundig uitgevoerd, tot de meest economische en duurzaamste dakbedekkingen in ons storm- en regenachtig klimaat. Voor de toepassing van leisteen voor vloeren, treden en wandbekleeding kan worden opgemerkt De goede kiezel- of kwartsietleisteen is in kwaliteit practisch gelijk aan graniet, maar veel goedkooper en is vrij van kalk en is zuur-, weer- en kleurvast. Er is geen natuur- of kunstproduct, dat in de bouwkunst voor zooveel doeleinden gebruikt kan worden als deze soort leisteen. Men kan met kiezelleisteen van bepaalde kleurnuancen en karakter van splijtvlakken een bij kunstproducten ongekende natuurlijke warme sfeer en kleurenrijkdom bereiken. Verschillende soorten van kiezelleisteen zijn door hun geaardheid een geluiddempend, aangenaam, stroefblij- vend materiaal voor vloeren en trappen en onverslijt baar in gebruik. Men is niet gebonden aan bepaalde maten, en de prijzen zijn in verhouding tot de kwali teit lager dan van andere natuursteen. Goede leisteen krimpt niet, zet niet uit en behoeft na genoeg geen onderhoud, in tegenstelling met de meeste andere meer of minder kalkhoudende soorten natuursteen welke afslijten, verweeren, verkleuren of soms zwellen. Wel moet bij toepassing van leisteen er op gelet worden dat de mortel waarin de steen wordt aangebracht, deze eigenschappen niet bederft, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan over dadige toepassing van cement. Voor een vergelijking van de afslijtproeven van be- 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 61