C. De zeer dichte en harde kiezel- of kwartsietlei- steen (gneis, leisteen met granieten structuur), welke zoowel voor dakleien als voor vloeren, trap pen met druk verkeer, als voor muurbekleedingen en afdekkingen gebruikt kan worden en als een der hardste, duurzaamste en meest zuurvaste na tuursteen geldt, dit laatste van belang in de omge ving van fabrieken. Deze leisteen gaat van het carboon- tot het cambrium- tijdperk. Het verschil dezer leisteensoorten is zeer groot. De duurzaamheid kan van 10 tot 300 jaren en meer uit een loopen, wat in de practijk bij dakbedekkingen aan te toonen is; ook bij vloeren en trappen zijn de ver schillen in kwaliteit en kosten van bewerking zeer groot. Zoo kan men bijvoorbeeld in dezelfde dikte en denzelfden tijd 20 meter leisteen van kwaliteit A zagen tegen 1 meter van leisteen C, zoodat bij be oordeeling van prijzen wegens de gebrekkige kennis en keur van leisteen verkeerde keuze kan voorkomen. Leisteen is geschikt voor vele doeleinden en toepas singen. De belangrijkste daarvan zijn dakbedekking en vloeren benevens traptreden. Voor wat betreft de dakbedekking kan van den lei steen het volgende worden gezegd Er is geen ander natuur- of kunstproduct, dat zich voor bedekking van allerlei dakvormen zoo voortref felijk leent als de natuurlei. Ook reeds wegens haar natuurlijke schoonheid, karakter, kleurnuances en dichtheid is zij door geen enkel ander natuur- of kunstproduct te vervangen. Sinds overoude tijden was het de gewoonte alle voor name gebouwen met natuurleien te bedekken, niet alleen als een teeken van voornaamheid en degelijk heid, maar bij kerken en kloosters ook als uiting van de Godsgedachte. Zij vormt een dichte, hygiënische 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 60