Niettemin verscheept men aan sommige groeven maandelijks meer dan iooo ton. Ondanks de verbeterde exploitatie door de huidige techniek en de groote moeite, welke men zich geeft voor het verkrijgen van goeden leisteen hebben alle Europeesche leigroeven onderling groote kwaliteits verschillen. Bovendien kan iedere leigroeve goede en slechte soorten leisteen (van slechte samenstelling of zachtere deklagen) leveren of gebruik maken van de eigenschap der zeer dunne splijting van sommige lei steen om dakleien te maken van papierdikte. In den concurrentiestrijd der leigroeven, alsook der hande laren is van een en ander maar al te vaak misbruik gemaakt. 3. Kwaliteit en kleur van leisteen. Zonder in diepgaande beschouwingen te vervallen kan men de leisteensoorten verdeelen in drie hoofdklassen, die elk weer in drie kwaliteitsklassen onderverdeeld kunnen worden. A. De min of meer zachte, gewone rechtlijnige en homogene leemleisteen uit Engeland, Ierland, Frankrijk, België, Duitschland, Portugal, Italië en daarenboven een enkele Noorsche leisteensoort, welke slechts voor dakleien of in het algemeen slechts daar te gebruiken is, waar het minder op hooge drukvastheid en afslijting aankomt. B. De middelharde leisteen van Noorwegen, welke met kiezel of kwarts vermengd, nochtans meer de onder A genoemde soort benadert dan de zeer harde kiezelleisteen onder G en welke gebruikt kan worden voor dakleien, alsmede voor treden en vloeren met matig verkeer (waarvoor ook hard steen gebruikt wordt) en voor wandbekleedingen. 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 59