de goede leisteenlagen kan beginnen. Toch is dit niet zoo duur als de exploitatie van de ondergrondsche lei groeven, waar men schachten en gangen moet boren en hakken, om de goede leisteen te winnen. De exploi tatie van de leigroeven in Noorwegen, alwaar de lei steen soms aan het oppervlak ligt, geschiedt in greppels ofwel door horizontale kloving van den leisteen en is dus wel heel gemakkelijk, ware het niet, dat de ligging der groeven op groote hoogte en afgelegen plaatsen het transport moeilijk maakt. Afb. 20, 19, 21, 22, 23. Alle leigroeven hebben dit gemeen, dat de vast op elkaar, als bladen van een boek, liggende leilagen ge spleten kunnen worden tot verschillende dikte, som mige leisteen zelfs tot mm dikte. De afgehakte of door dynamiet gesprongen Stukken leirots worden tot meer handelbare dikte en afmetin gen gekloofd of gezaagd, waarna de stukken naar de splijthut vervoerd worden en de arbeider ze op leidikte splijt en iri vorm snijdt of hakt. Aan sommige lei groeven in Frankrijk heeft iedere arbeider zijn eigen splijthut. Deze werkplaatsen liggen meestal boven gronds, zoodat het vervoer der stukken leiplaat over spoorlijntjes, of recht omhoog uit de schacht moet ge schieden. Afb. 25. In Noorwegen, waar sommige leigroeven op een hoogte van 1500 m liggen en het vervoer van leien en leiplaten naar het dal dikwijls alleen in den winter •op sleden langs smalle 'bergpaden kan geschieden, be laadt men groote sleden met 1 a 2 ton leisteen en laat deze door een paard trekken. Om het geheele geval letje niet te snel in het dal te laten belanden, heeft men een remmiddel bedacht door een partij gekapte dennenboomen aan kettingen achter de slede te hangen. Het vervoer naar station of haven geschiedt meestal met auto's, die soms groote afstanden uit het gebergte moeten afleggen naar de verzendgelegenheid. 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 58