buiten Noorwegen nergens aan; zij hebben bij splijting al naar gelang de meer of mindere diepte waarop zij voorkomen, de meest fantastische karakters van splijtvlakken en kleuren, van donkerbrons tot zilver grijs, zeegroen, purpergoudbruin. De uit de bovenste leilagen komende leiplaten zijn op de splijtvlakken goudbruin of roestkleurig getint en hebben deze kleu ren gekregen door oxydatie van pyriet. De goede rustiek, alsmede de dieper liggende zwartbronskleurige en de andere goede soorten Noorsche kiezelleisteen hebben een duurzaamheid van eeuwen. Daar zijn soor ten bij welke gneis benaderen, harde zuurvaste, grijs groene leisteensoorten. Van deze leisteensoorten wor den hier te lande vloertegels en traptreden gemaakt. 2. Leisteengroeven. Leisteen wordt gevonden in bijna elk land van Europa. In Nederland zijn als leisteenvoortbrengende landen het oudst bekend Duitschland en Frankrijk. Later kwamen daarbij Engeland en België en voorts Noor wegen, alwaar ook de kiezelleisteen (kwartsiet) ge vonden wordt. De exploitatie van leigroeven, met primitieve hulpmiddelen begonnen, is door den voor uitgang der techniek in de laatste eeuw belangrijk verbeterd en vergroot, zoodat soms de oude kleine leigroeve tot een groot dorp is uitgegroeid, waar hon derden menschen en nevenbedrijven een bestaan vinden. Naar gelang de diepte, waarop de leisteen gevonden wordt, verschilt de wijze van exploitatie der leigroeven. Bij de bovengrondsche leigroeven, bijv. in Thüringen en in Ierland, verwijdert men met dynamiet, graaf machines en kranen tot meer dan 20 tot 50 meter diepte eerst de deklagen der leirotsen. Op deze wijze moet soms 95% afval verwerkt worden, eer men aan 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 57