gestrektheid van midden Noorwegen bedekken. Deze zijn als volgt ontstaan. Gedurende de caledonische bewegingen van de aard korst werd het geheele complex van zoowel sedimen taire en vulcanische rotsen omhoog geheven, gevou wen en geperst en hadden er groote ophoopingen over elkaar plaats. De lagen, die eerst horizontaal waren, waren na de bewegingen verzonken, meer stijl naar beneden. Gedurende het geheele proces namen de persingen en de temperatuur sterk toe, vergeleken bij vroeger. Dientengevolge was het wederzij dsche even wicht van de verschillende bestaande delfstoffen ver stoord en om het evenwicht te herkrijgen was een her kristallisatie noodig. De invloed van vulcanische ge steenten werkte mede om de temperatuur te verhoo- gen. Dit is de reden dat de verandering van de sedi mentaire rotsen het grootste is bij de vulcanische massa's. Het gevolg van dit vouwen en herkristalliseeren van het gesteente is, dat eenige van de oorspronkelijke sedimentaire rotsen gemakkelijk in dunne (510 mm) platen gespleten kunnen worden en voor dakleien te gebruiken zijn, andere daarentegen, dikker, 1 o50 mm), geschikt voor vloerplaten, traptreden, muurbe- kleedingen. Het karakteristieke van dezen leisteen is, dat hij een aantal bruinachtig roode granietsteentjes en kristallen van groen homblende bevat. Dit zijn nieuw gevormde stoffen, die ongetwijfeld hun ontstaan te danken heb ben aan de vloeibare vulcanische gesteenten, die in de sedimentaire rotsen drongen gedurende de bewe gingen van de aardkorstdit geeft dezen leisteen vele voordeelen boven den gewonen leisteen der andere landen. Deze leilagen, welke onderling nog veel kleur- en kwaliteitsverschillen hebben, treft men in landen 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 56