kennis aan te spitsen en tevens inkoopen te doen. In het jaar 1934 wilde de Heer Beisterveld iets publi- ceeren en vroeg daarvoor mijn medewerking. Hij maakte een epistel en ik maakte het „persklaar", ge ïllustreerd met wat hij en ik vergaard hadden. Zoo verscheen in het maandblad van den Bond Heem schut 1934, in de nummers n en 12, een opstel ge naamd Oude en Nieuwe Leibedekkingen, waarvan tevens een aantal overdrukken gemaakt werden. Sedertdien heeft de Heer Beisterveld niet stil gezeten. Hij boorde door in de wetenschap van de lei en den leisteen en de toepassing daarvan, hoe dit oudtijds geschiedde en hoe de moderne toepassing kon zijn, daarbij in een steeds schriller licht ziende hoe alle onderdeden van het leidekkersvak gezakt waren, de vakkundigheid, de werkwijze, de kwaliteit en de toe passing van het materiaal, de keuring, de handel en nog veel meer. Thans, na zooveel jaren, wenschte de taai volhardende leidekker op ruimere wijze zijn kennis te publiceeren, als nieuwe richtlijnen voor herstel van een bona fide handel en van de vakkundige verwerking van leien en leisteen ten nutte van onzen wederopbouw en door hem tevens gedacht als een jubileumboek van zijn firma. Het jaarcijfer paste echter niet best. De eerste leidekker Beisterveld begon in 1836. Het eeuwfeest was reeds voorbij. Maar het m-jarig bestaan is ook een mooi cijfer. Met mijn medewerking zou dan een boek ontstaan in overeenkomenden zin, meer uitge breid dan de vroegere bescheiden publicatie. De heer Beisterveld verstrekte alle gegevens welke hij vergaren kon over leisteen, leien en leibedekking. Ter aanvulling zou achterin bij andere historische mededeelingen de genealogie der Beistervelds verwerkt worden. Juist in dezen tijd dat zoovele kerken en andere ge- 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 4