bijbel. Poets men dit metaal, dan is het een lust voor de oogen. Doet men er niets aan, dan wordt het als een bronzen cent. Laat men het in de buitenlucht, dan wordt het groen, al naar gelang de hoeveelheid koper in de samenstelling, de alliage. Roodkoper oxydeert frischgroen. Een algemeen be kend voorbeeld is de groene koepel van de Amster- damsche Luthersche kerk, welke zoodanig in het oog loopt, dat elk Nederlander hem kent. Koper komt uit Zweden. Vandaar dat in Scandinavië vele koperen daken zijn. In Kopenhagen zijn alle kerktorens met koper bekleed. Daar is koper een ge woon en lood een duur metaal. Hier is het net anders om, alhoewel koper zeer goedkoop is, want het behoeft nooit meer vernieuwd te worden. De Luthersche kerken in Nederland hebben het mono polie der koperen daken, veelal tengevolge van ge schenken van Scandinavische vorsten. Zoo verkreeg de Nieuwe Luthersche kerk te Amsterdam na den brand van 1822 bij den herbouw een koperèn dakbedekking van den Deenschen koning. Koper is een kostelijk materiaal, dat zich laat buigen, smeden, drijven en ook soldeeren. De koperslager maakt van een vlakke koperen plaat een ketel en een komfoor. Zoo kan men de koperen platen zoodanig drijven, dat ze passen op een bolvormigen koepel. De platen mogen wegens vormverandering bij tempera tuurswisseling niet vast aan elkaar zijn en ook weer zoo dat ze niet opwaaien kunnen. Hoe dat moet met inhaken en met klangen weet de vakman. Men ge- bruike daarbij geen ijzeren maar koperen nagels. Van koper kan men sieraden maken, een dakkam op den nok of den zonnewijzer. Er is nog een bijzondere toepassing van koper. Te Krommenie is een oude gevel, zoo maar aan de straat, keurig gemetseld met koperen stootvoegen, met een rond koperdraad je in 50

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 48