Uit het voorkomen van den leidekkershamer op trot- seerloodjes is men geneigd af te leiden dat de lood gieters tevens leidekker waren. Dat is niet zoo. Lei dekker was een afzonderlijk ambacht. Omdat Zuid- Nederland van ouds meer leiendaken had dan Noord- Nederland, waren in Zuid-Nederland meer leidekkers. Zij trokken overal heen om leiendaken te maken en lieten dan ter plaatse een aantal reserveleien achter, opdat de loodgieter het onderhoud kon doen. Dat is nu nog het geval. Men lette slechts op de plompe vormen van den leidekkershamer zooals ze op de trotseer- loodjes zijn afgebeeldmet zoodanig gereedschap kan de beroepsleidekker niet werken. Het is opmerkelijk dat de versierde trotseerloodjes vrijwel uitsluitend in Noord-Nederland worden aangetroffen. Verder nog een opmerking omtrent de bevestiging van lood. Dat moet hier en daar vastgespijkerd worden en gebeurde steeds met ijzeren nagels, evenals bij de leien. Dat moet men niet meer doen; men gebruike koperen nagels. 2. Koper en Goud. De Romeinsche schrijver Horatius noemt de taal, de dichtkunst „monumentum aere perennius", gedenk- teeken duurzamer dan brons, daarmede te kennen gevende, dat brons het allerbeste en onvergankelijkste materiaal is. Dat wisten vóór de Romeinen reeds de Egyptenaren en de Oostersche volken, duizenden jaren voor onze jaartelling. De bronzen voorwerpen in de musea zijn daar de getuigen van. Zuiver koper is roodachtig, wat men noemt rood koper. Koper vermengd met tin is geelkoper, messing, klokmetaal, brons. Daarvan, in afwijkende vermenging, zijn gemaakt de. luidklokken, de carillons, de doop- bogen in de Hervormde kerken, de kaarsenkronen, de kandelaars en vijzels, de sluitingen van den Staten- 49 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 47