medewerkt tot de schoonheid der bouwwerken. Aan oude bouwwerken te Amsterdam en ook een enkele maal elders, doch voornamelijk aan Amster- damsche deftige grachtenhuizen ziet men wel dat alle lood bruinrood geverfd wordt. Waar dat voor dient? Waarschijnlijk de herinnering aan eene aesthetische uiting, zooals het oliën van baksteenen gevels en het in lichte kleur verven van grauw wordenden zandsteen. Aangezien voor dit doeleinde bijzondere verf wordt toegepast, doodekop zonder olie, is de bewerking tevens beschermend tegen de inwerking van gassen of van water, mogelijk ook tegen de kans op vergiftigd drinkwater door loodoxyde. De gereproduceerde trotseerloodjes leeren ons iets van de kunstzinnigheid der ambachtslieden. Nog een opmerking over de dateering. Het zal vroeger, evenals nu, de gewoonte geweest zijn bij her stellingen de aanwezige trotseerloodjes weder te ge bruiken. Daardoor zijn deze niet steeds als dateering van het dak te beschouwen. Echter zal het ook voorge komen zijn dat niet op eiken nieuwjaarsdag een nieuwe gietvorm gemaakt werd. Het blijkt dat bestaande giet vormen wel eens van een ander jaartal en zelfs van een anderen naam voorzien werden. Toelichting bij de afbeeldingen der trotseerloodjes. 1. HM 1592, leidekkershamer, van den speel toren te Monnickendam. 2. 16 merk ES (of negatief 32), van de kerk te Oterleek. 3. HIVH ANNO 1670, leidekkershamer, van den toren te Benschop. 4. 1725, leidekkershamer en pomp waarin I.K, van de Groote kerk Edam. 5. 1727, pomp waarin P.D., links passer met schiet lood, 'rechts kaphamer. 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 45