gepast in flinke vakken zonder te veel onderbrekingen. Een oud huisje heeft ononderbroken dakvlakken. Toen van den ledigen zolder slaapkamers gemaakt werden, werd het dak bedorven door de vele dakvensters. Thans is er weder een streven naar huizen met de slaapkamers op de verdieping met daarboven een zol der met gesloten dakvlakken. Helaas worden deze dan in den regel gemaakt met te flauwe helling. Een echt pannendak mag niet minder hellen dan 45 Een goed dak van gebakken klei trotseert de eeuwen. Roode onverglaasde pannen van Amsterdamsche hui zen uit het begin der 17e eeuw, 3J/q eeuw oud, zijn nog goed. Wanneer bij restauratie de pannen worden afgenomen, gesorteerd, weder gelegd met aanvulling van oude dakpannen uit afbraak, dan kan zulk een dak wederom aan de eeuwen beginnen. Een dakvlak van zwartverglaasde pannen van een Amsterdamsch patriciërshuis, keurig aangestreken aan de binnenzijde, is na 2% eeuw nog als nieuw. Welk een genot van den torentrans neder te zien op de daken der huizen, in eenvoudige vormen, rood of zwart, een monumentaliteit, nagelaten door bouw meesters die begrepen hebben dat een bouwwerk van boven gezien ook verzorgd moet zijn. Als een schril contrast staan dan daartusschen de misbaksels van dezen tijd, zonder dak, met rommelige platten, ge maakt onder de zinspreukdat 'hindert niet, dat ziet niemand. Het schoone pannendak heeft in de 19e eeuw geleden door de zucht naar iets nieuws. Vandaar de Tuiles du Nord oftewel kruispannen, die veelvuldig werden toe gepast omdat ze wegens de wijze van dekken meer vast lagen tegen afwaaien, maar die het waarschijnlijk wegens het onaesthetisch aanzien weder verloren heb ben. Ook de Muldenpan, een leelijke groote dakpan, verdwijnt alweder uit het gébruik. Zoo zijn er meer 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1948 | | pagina 36